Lubartów potrzebuje zmian.

Chcę zmienić Lubartów i zaprosić Was do wspólnego działania. Zmieńmy to miasto razem, wprowadźmy je w XXI wiek z nową, młodą energią. Zobacz, jakie wyzwania stawiam przed sobą i przed Lubartowem na kolejne lata.

Postawię na dialog społeczny

 • Opracujemy Strategię Rozwoju Lubartowa z szerokim udziałem mieszkańców;
 • Zmienię formułę konsultacji społecznych;
 • Zmienimy budżet obywatelski;
 • Powstanie Młodzieżowa Rada Miasta z własnym budżetem;
 • Rada Seniorów będzie miała własny budżet;
 • Systematyczne spotkania z przedsiębiorcami.

Lubartów „słynie” z konfliktów i awantur. Wszyscy widzimy, jak niepotrzebnie długo trwają dyskusje na sesjach Rady Miasta i jak wiele energii poświęcanej jest na spory i awantury, których można uniknąć. Jestem człowiekiem dialogu i porozumienia. Zastąpię kłótnie rozmową i współpracą na rzecz miasta.

Wspólnie, w sposób włączający, opracujemy Strategię Rozwoju Lubartowa tak, by uwzględniała ona potrzeby i aspiracje wszystkich środowisk i abyśmy wszyscy uczestniczyli w przyszłości naszego miasta.

Zmienię formułę konsultacji społecznych, aby służyły one kompromisowi i porozumieniu, a nie podgrzewaniu konfliktów. Zmienię też formułę budżetu obywatelskiego tak, by zgłaszane projekty były odpowiednio przygotowywane i realizowane.

To ludzie najlepiej wiedzą, czego im potrzeba, to mieszkańcy tworzą miasto i to mieszkańcy powinni jak najszerzej uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Również młodzi mieszkańcy Lubartowa, którzy powinni mieć możliwość współdecydowania o przyszłości naszego miasta. Dlatego powstanie Młodzieżowa Rada Miasta mająca do dyspozycji własne środki finansowe. Istniejąca Rada Seniorów również będzie decydowała o wydatkowaniu środków budżetowych na potrzeby osób starszych.

Będę systematycznie spotykał się z lubartowskimi przedsiębiorcami. To oni tworzą miejsca pracy i mają znaczący wpływ na jakość życia lubartowian. Sprawię, by Lubartów był silny porozumieniem i współpracą swoich mieszkańców.

Ożywię centrum miasta i rynek

 • Na rynek powróci handel, jarmarki;
 • Rynek będzie miejscem spotkań przy kawie, lodach, zabaw dzieci;
 • Odnowię park miejski.

Wszyscy widzimy, jak zwykle wygląda rynek naszego miasta. Smutny, pusty, zaniedbany plac, po którym wiatr przegania śmieci i puste butelki, ożywiający się jedynie podczas wielkich imprez organizowanych kilka razy w roku. Nawet nazywany jest nie rynkiem, ale placem przed ratuszem. Rynek powinien być inny. To miejsce winno służyć spotkaniom, wymianie towarów, rozmowie, tętnić życiem i przyciągać nie tylko mieszkańców Lubartowa, ale też naszych gości. Rynek musi być bijącym sercem miasta. Dlatego przywrócę rynkowi funkcje handlowe. Tutaj odbywać się będą tradycyjne targi i jarmarki, jednak zorganizowane w taki sposób, by Rynek mógł pełnić też inne funkcje: kulturalne i reprezentacyjne.

Na rynek powrócą: uśmiechy i rozmowy. Dzięki zmianie przeznaczenia lokali należących do Miasta, a także zmianie opłat za użytkowanie powierzchni na rynku zagoszczą kawiarenki i lokale gastronomiczne.

Centrum Lubartowa powinno być wizytówką miasta, tymczasem nie jest to miejsce, którym chcemy się chwalić. W porozumieniu z mieszkańcami Lubartowa zmienię to miejsce na bardziej przyjazne i stanowiące naszą chlubę.

Wszyscy widzimy, jak wygląda park miejski. Wiele osób boi się doń wchodzić, nie tylko wieczorami. Dzięki środkom na rewitalizację z funduszy europejskich, że będzie to miejsce naszego wypoczynku i rekreacji. Wśród zadbanej zieleni, będziemy w nim chętnie spędzać czas spacerując, bawiąc się z dziećmi, uprawiając sport, czy czytając książkę.

Zadbam o mieszkańców

 • Przygotuję tereny pod budownictwo mieszkaniowe;
 • Powstaną nowe przedszkola z oddziałami żłobkowymi;
 • Zatroszczę się o jakość nauczania w lubartowskich szkołach;
 • Zadbam o czystość miasta;
 • Urozmaicę ofertę kulturalną Lubartowa;
 • Poprawię jakość powietrza;
 • Usprawnię monitoring miejski;
 • Wprowadzę kartę mieszkańca.

Lubartów się wyludnia. Duża część młodych mieszkańców wyjeżdża, ograniczając perspektywy rozwoju Lubartowa. Jakość usług komunalnych pozostawia wiele do życzenia. Brudne ulice, niedostateczna liczba koszy na śmieci, nieustające problemy z nieodśnieżonymi ulicami (niektóre z nich nie są w ogóle odśnieżane) powodują, że Lubartów przestał być postrzegane jako czyste i przyjazne miasto. Lubartów potrzebuje dobrego gospodarza.

Przygotuję tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Tak, by ludzie chętnie osiedlali się w Lubartowie. Uzbroję tereny pod budownictwo jednorodzinne (woda, kanalizacja, sieć gazowa lub ciepłownicza) na Os. Królów Polskich i Os. Łąkowa.

Rozrastające się nowe osiedla potrzebują infrastruktury społecznej. Zbuduję tam małe przedszkola z oddziałami żłobkowymi tak, by rodzice, czy dziadkowie nie musieli wozić dzieci do odległych przedszkoli, a dzieci mogły bawić się i uczyć w kameralnych, przyjaznych, bezpiecznych miejscach.

Zadbam o jakość nauczania w lubartowskich szkołach. Stworzę we współpracy z innymi samorządami system doradztwa metodycznego, wspomagający szczególnie młodych nauczycieli. Stworzę nowy, lepszy system motywacyjny dla nauczycieli, promujący efektywność nauczania i sukcesy uczniów. Dzięki temu w rankingach krajowych i wojewódzkich będziemy w czołówce najlepszych szkół.

Wszyscy widzimy, że w Lubartowie brakuje gospodarza. Nieposprzątane ulice, śmieci walające się w centrum miasta to niestety codzienny widok. Wzrasta liczba urzędników, a do codziennego sprzątania Lubartowa przeznaczono jedynie dwóch pracowników. Czas to zmienić. Utworzę podmiot ekonomii społecznej, który zajmie się sprzątaniem, utrzymaniem zieleni i odśnieżaniem miejskich ulic równocześnie dając szanse klientom Ośrodka Pomocy Społecznej na pracę i wyjście ze strefy ubóstwa. Podwoję liczbę koszy na śmieci przy lubartowskich ulicach.

Lubartów potrzebuje świeżej, ciekawej i zróżnicowanej oferty kulturalnej. Dlatego zreorganizuję funkcjonowanie lubartowskich instytucji. Połączę ich siły i możliwości działania. Zaproszę do współpracy ludzi z energią, o ciekawych pomysłach.

Wprowadzę zdecydowane działania w walce ze smogiem. Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa i wspólna odpowiedzialność. Obok wprowadzonych przez nas dotacji na wymianę kopcących kotłów „na wszystko”, będę wspomagał mieszkańców w uzyskaniu dotacji na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła na ekologiczne.

Wybudowany za blisko 400 tys. zł system monitoringu miejskiego nie funkcjonuje jak należy. Obsługuje go jedna osoba w dniach roboczych w godz. 7:30-15:30. Uważam, że to niedopuszczalne marnotrawstwo środków publicznych. We współpracy z policją uruchomię całodobowy monitoring. System monitoringu będzie rozbudowywany. Zasługujemy na bezpieczne miasto.

Wprowadzę Lubartowską Kartę Mieszkańca dla osób zamieszkałych i płacących podatki w Lubartowie. Na jej podstawie lubartowianie będą mieli pierwszeństwo w zapisach do miejskich szkół i przedszkoli oraz zniżki w zakupie biletów do kina, na koncerty, na basen, w komunikacji miejskiej, a także w lokalnych sklepach.

Uruchomię ekologiczną komunikację miejską

 • Ekologiczna Komunikacja Miejska;
 • Bezpłatne przejazdy dla seniorów i dzieci w wieku szkolnym;
 • Ścieżki rowerowe w centrum miasta;
 • Budowa kładki nad torami na Al. Zwycięstwa;
 • Budowa drogi wschodniej;
 • Budowa parkingów blisko centrum;
 • Wprowadzę weekendowe wieczorne i nocne połączenia autobusowe z Lublinem.

Wszyscy widzimy, jak bardzo zatłoczone jest centrum Lubartowa. W godzinach szczytu stoimy w korkach, w spalinach tysięcy samochodów. W 2017 r. liczba zarejestrowanych samochodów przekroczyła liczbę mieszkańców Lubartowa. Od 2010 r. w Lubartowie nie wybudowano żadnej istotnej nowej drogi. Czas to zmienić. Bez zdecydowanych działań na rzecz dekoncentracji ruchu samochodowego i alternatywnych środków transportu będziemy stali w coraz większych korkach i oddychali coraz brudniejszym powietrzem. Dlatego wprowadzę ekologiczną komunikację miejską, która umożliwi dojazd do pracy, szkoły, lekarza, miejsc rekreacji bez użycia samochodu, szczególnie z dzielnic położonych w oddaleniu od centrum (Os. Kopernika Os. Królów Polskich, Os. Łąkowa, Jacek).

Z komunikacji miejskiej będą mogły korzystać bezpłatnie dzieci w wieku szkolnym oraz seniorzy. Będzie to ogromne ułatwienie nie tylko dla nich, ale też dla rodziców, którzy bardzo często poświęcają dużo czasu na dowożenie i odwożenie dzieci do szkół i zajęcia pozalekcyjne.

W Lubartowie coraz więcej osób porusza się na rowerach. Bardzo często, w trosce o swoje bezpieczeństwo jeżdżą one po chodnikach, narażając pieszych na zderzenie. Naszą powinnością jest chronić wszystkich uczestników ruchu, dlatego wybuduję sieć ścieżek rowerowych odizolowanych od ruchu samochodowego i pieszego. Tak, by można było na rowerze bezpiecznie dojechać do szkoły, pracy, sklepu, czy urzędu.

Wybuduję ścieżkę pieszo-rowerową nad torami kolejowymi, łączącą al. Zwycięstwa z główną częścią Lubartowa. Obecnie mieszkańcy Os. Królów Polskich przechodzą „na dziko” przez tory kolejowe w miejscu, gdzie pociągi jeżdżą z ogromną prędkością. Nie powinniśmy czekać na wypadek, tylko zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i zapewnić im tak potrzebną, bezpieczną przeprawę przez tory.

Wybuduję nowe drogi umożliwiające poruszanie się po Lubartowie bez konieczności wjazdu do zatłoczonego centrum. Droga wschodnia jest niezbędnym rozwiązaniem komunikacyjnym dla mieszkańców centrum i wschodniej części Lubartowa. Jej budowa odciąży z ruchu zatłoczone centrum i pozwoli na szybki i bezpieczny dojazd do terenów po wschodniej stronie miasta.

Utworzę nowe parkingi w centrum Lubartowa. Obecnie uliczki w centrum są zastawiane przez samochody osób przyjeżdżających do pracy do Lubartowa. Budowa nowych parkingów przy ul. Szaniawskiego (obok i naprzeciwko cmentarza) uwolni wąskie uliczki w śródmieściu od parkujących samochodów i umożliwi ich mieszkańcom normalne funkcjonowanie.

Mieszkańcy Lubartowa winni mieć możliwość korzystania z bogatej oferty kulturalnej Lublina. Niestety, większość imprez odbywa się wieczorami, a brak wieczornych kursów komunikacji publicznej bardzo utrudnia udział w wielu atrakcjach kulturalnych stolicy regionu. Uruchomię w weekendy nocną komunikację publiczną z Lublinem.

Otworzę miasto dla seniorów

 • Dom Aktywności Seniora;
 • Wolontariat senioralny;
 • System opieki środowiskowej nad seniorami;
 • Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów;
 • Wsparcie organizacji pozarządowych zajmujących się seniorami i niepełnosprawnymi.

W Lubartowie jest coraz więcej osób starszych. Najaktywniejsi korzystają z oferty Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czy zajęć organizowanych przez Radę Seniorów. Jednak bardzo wiele osób samotnie przeżywa jesień życia w swoich domach, rzadko uczestnicząc w życiu miasta. Spowodowane jest to często ich stanem zdrowia, czy niską emeryturą. Należy to zmienić. Dbałość o tę grupę społeczną jest naszą społeczną powinnością. Seniorzy zasługują na naszą uwagę i troskę.

Lubartów powinien otworzyć się na osoby starsze, pomóc im w codziennym funkcjonowaniu, zachęcić do aktywności i zapewnić godny odpoczynek. Dlatego powstanie Dom Aktywności Seniora, gdzie osoby starsze będą mogły skorzystać z pomocy rehabilitantów, fizjoterapeutów, ale też w swoim gronie miło i z pożytkiem spędzać czas.

Doprowadzę do założenia wolontariatu osób starszych, by lepiej wykorzystać doświadczenie i wiedzę osób już nieaktywnych zawodowo dla dobra lokalnej społeczności.

Zorganizuję wystandaryzowany system opieki środowiskowej, by osoby w wieku starszym, czy z niepełnosprawnościami, potrzebujące pomocy w codziennym funkcjonowaniu mogły skorzystać z fachowej opieki i pomocy w różnych sprawach.

Dużą barierą dla seniorów jest przemieszczanie się po Lubartowie. Dlatego otrzymają bezpłatną komunikację miejską. W naszym mieście istnieje wiele organizacji opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, czy starszymi. Współpraca z nimi, stworzenie im warunków do wypełniania ich misji, będzie moim priorytetem.

Napisz do mnie:Zobacz mój Instagram:

Zobacz mój Facebook:

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#10) This endpoint requires the 'manage_pages' or 'pages_read_engagement' permission or the 'Page Public Content Access' feature. Refer to https://developers.facebook.com/docs/apps/review/login-permissions#manage-pages and https://developers.facebook.com/docs/apps/review/feature#reference-PAGES_ACCESS for details.
Type: OAuthException
Code: 10
Please refer to our Error Message Reference.
© jakubwroblewski.pl 2018